Hijyenik Malzeme

Hijyen Ortak Alanlarda En büyük Sorundur

ORTAK KULLANILAN EŞYALAR

Belirli zamanlarda, ihtiyaçlarımız doğrultusunda gidilen ve herkese ortak hizmet veren yerlerden olan, berber ve kuaför salonlarından, hemen herkesin yararlandığını biliyoruz. Yeterli sağlık koşulları sağlanamamış bu kuaför salonlarında, insanların birlikte bulunması, birçok eşya ve malzemenin ortak kullanımı sebebiyle, sağlığımız her zaman ön planda olmalı. Bundan dolayı, sektörde hizmet üreten, ortak alanlardan yararlanan kişilerin, temiz, sağlıklı ve hijyen koşullarına uygun hizmet almalarının, şart olduğunu bilmenizde fayda var. “Eskişehir kuaför”

MANTAR, HEPATİT B, C VE AIDS NEDENİ

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanların, kişisel bakımına önem vermeli. Kullanılan malzeme ve çalışma aletlerinin steril ve dezenfekte edilmiş olması, büyük önem taşır. Atıkların, doğru şekilde uzaklaştırılmasına, ve çalışma ortamının temizliğine azami özen ve dikkat gösterilmelidir. Gereken hassasiyetin gösterilmemesi halinde,  hizmet alan müşterilerin hastalık riskiyle karşılaşmaları mümkündür. Berber, kuaför, güzellik salonlarında kullanılan kesici alet, tarak ve saç şekillendiricilerinin sterilize edilmeden kullanılması, mantar enfeksiyonuna, hepatit B, C ve AIDS hastalığına sebebiyet verebilir. Toplum olarak, sağlık kontrollerimizi ihmal etmememiz gerekir. Bazı hastalıklar kuaför ve güzellik salonlarından aldığımız hizmetler nedeniyle, oluştuğunu sonradan anlaşılıyor.

MALZEMELER DEZENFEKTE EDİLMELİ

Yeterli koşulları sağlamayan bazı işletmeler yüzünden, hizmet alan birçok kişinin, tehlikeli hastalıklar riskiyle karşı karşıya bulunduğunu bilmenizde fayda var. Bu konuya önce iş yerleri, sonra tüketicilerin de kendi sağlıklarına dikkat etmelerini gerekmektedir. Berber ve kuaför salonlarında, tarak, saç şekillendirici fırçalar, makas, jilet, saç kesme makinesi, tırnak pensi, topuk rendesi, kan taşı, pedikür leğeni, manikür tırnak temizleme fırçası, iş ve müşteri önlüğü, havlu, cımbız, içeriği bilinmeyen krem, parfüm, tıraş losyonları gibi. Çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır, gerekli kaliteli malzeme ve işlem sonrası losyonları kaliteli olmasına öncelikle sizler, müşteriler dikkat etmeli.

Bundan dolayı, saç kesiminde kullanılan makas, tarak, saç şekillendirici fırçaları, tıraş makinesi gibi aletlerin kullanımdan sonra iyice yıkanması, dezenfekte edilmesi, işlem bittikten sonra, steril dolapta muhafaza edilmesi, temel kural ve yasal olarak da uyulması gereken bir zorunluluktur. Özellikle berberler, kuaförler, güzellik salonlarında çalışan personelin, kişisel temizliklerine, azami özeni göstermesinin yanı sıra temiz kıyafetler giymesi, çok önemlidir.  Her çalışma bitiminden sonra, ellerini yıkaması ve dezenfekte etmesi gereklidir.

Eskişehir kuaför, çalışanlarının periyodik olarak kontrol edildiği,  ‘Çevre Sağlığı Denetimi ve Denetçileri Hakkındaki Yönetmelik’ çerçevesinde denetlendiğini. Yukarıda belirtilen bütün temizlik, dezenfekte işlemi, malzeme sterilizasyonu yapıldığını, bunların yapılması bizler ve sayın müşterilerimiz için, çok önemli olduğunu bilinci içinde çalışmaktayız.

Güzellik ve estetik için sağlığımızdan olmayalım.