Sakal Tıraş

Hepimiz sakallarımızı veya sakallı olmayı seviyoruz,  çoğumuz sakal tıraşı olmaktan pek haz etmediği de aşikar. Kadınların da kirli sakaldan hoşlandığını biliyoruz. Buna rağmen tıraş olmamız gerektiği kesin. Tıraş olurken, eğer yüzümüze bir zarar gelmesini istemiyor iseniz, saçlarınıza ne kadar önem veriyor iseniz, sakallarınıza da önem vermelisiniz. Unutmayın ki, sadece saç ile tarz olunmuyor,  sağlıklı ve düzgün bir cilt, stil için en önemli unsurlardan biridir. Sağlıklı cilt,  tıraş ile paralel giden bir işlemdir

1. Damat Sakal Tıraşı

Mutlu düğün gününüzde,  Sadece gelinler bakımlı olmaz. Damadın da bir hazırlığı var, gelinin hazırlığı kadar uzun olmasa da. Damat tıraşın nasıl olmalı sorusunun cevabı ise;
Eskiden adet olarak damat evinde yapılırdı damat tıraşı, şimdi kuaförlerde yapılır. Kuaförde sadece sakal tıraşı ile bitmiyor, saç kesimi ve kısa bir yüz bakımı ayrıca yapılır. Eskişehir sakal tıraş böyle yapar.

Eskiden berber vardı, şimdi kuaför. Modern çağın batı isimleri ne yazık ki her sektöre damga vuruyor. Damat kendisine yakışan, tarzına ve bu özel güne uygun, saç kesiminden sonra, Sakal tıraşına sıra gelir. Bir kaç yıl önce sakallı damat görmek pek uygun değildi, damatlar mutlaka sinek kaydı tıraş yapardı, zamanla her şey değişiyor. Sakallı, hatta günümüz trendlerine uygun uzun sakallı damatlar görebiliriz. Uzun sakal kullanan damatların sadece sakalı ve bıyığı düzeltme işlemi yapılır.  Sakalı tercih etmeyen damatlar ise sinek kaydı, olmazsa olmazlardan. Fırça ve köpüklü sabun, cilde ustura değmek zorundadır.

Tıraşı yapılmış yüze, ilk önce sıcak, sonra soğuk suyla yıkanmalı, cildin canlanma işlemi sonrası, Tıraşlı cilde uygun balsam losyon veya kremi le, yüz masajı yapmak, günün heyecanı, stresi ile gergin olan damat, bu şekilde rahatlamış olur. Eskişehir sakal tıraş hizmetlerini bu şekilde bitirmiş olur. Evliliğe adım atan damat için tonik etkisini bizden almış olur.

2. Kare Sakal Sakal Düzeltme

Ezelden beri, erkeklerin yüzüne karakter eklendiğini düşünüyoruz, erkeksi bir sakal türü nasıl olur;  dikdörtgen veya oval bir yüzünüz varsa ise, çenenizin altındaki kılları daha kısa, yanak kılları ise biraz daha uzun bırakıyoruz. Yuvarlak bir yüzünüz varsa, bu defa tam tersi, yanaklar az, çenede fazla sakal bırakıyoruz ki yüzünüz uzamış olsun. Sakal düzeltme makine ile, bir numaralı başlık takıp. Adem elmasından, hemen yukarısından başlıyoruz, ve boynunuzdaki sakalları inceltiyoruz. Yanaklarınızın yanında kalan fazla kılları düzeltikten sonra, çene hattınıza paralel bir çizgi oluşturuyoruz. Bıyıklarınızı aşağıya doğru taranması daha etkilidir, makas yardımı ile, dudak çizginizin altına düşen kılları kesip nihai görüntüyü veriyoruz.

Bakımlı Bir Sakal İçin:
Sakallarınızı günlük şampuanlı yıkama sonrası kremleyin. 15 günde bir, geniş başlıklı düzeltme makinesi ile düzeltilmesi gerekir, tabi herkesin bu konuda becerisi olmayabilir, Eskişehir Ekrem Kaçar salonuna geldiğinizde, bunların hepsini kolaylıkla yapıyoruz. Doğal bir görünüm için, boyun çizginizdeki sakalları inceltilmesi daha güzel olur. Unutmayın ki, sert sakal bazen hoş durmuyor, yakın temasa geçen insanları da, sizi de rahatsız eder. Sakalların yumuşaması için, günlük sakal yağları kullanmanızı öneririz.  Sakalın altındaki cilt unutulmamalı, peeling etkisi için, duş alırken, sakallarınız tarayın.